logo

Pokud čtete tato slova, pak máte jistě nějakou zkušenost s vitiligem. Buď vitiligem trpíte vy nebo někdo z vašich blízkých, možná jste se jen s touto nemocí jen setkali a chcete se dozvědět něco nového.

Hlavním cílem je dát lidem postiženým vitiligem novou naději a sílu bojovat se svým postižením. Vím velmi dobře jak je to důležité, s vitiligem se peru už řadu let.

Vilitigo je zvláštní onemocnění. Osobně si myslíme, že vitiligo víc ubližuje duši než kůži. Bohužel, kožní lékaři se o vitiligo v drtivé většině nezajímají a potíže postiženého člověka mají sklon bagatelizovat. Nevím, zda to dělají z neznalosti či nedostatku empatie, výsledek je ale stejný. Podle řady z nich je vitiligo vlastně nevinná kosmetická vada, účinná léčba neexistuje a úplně postačí, když se se svou nemocí postižený vyrovná a zvykne si na ni.

Já jsem si na vitiligo nezvykl. A dobře jsem udělal, protože vitiligo se léčit dá, i když to chce čas a vůli. A protože vím, jak je těžké hledat pomoc, když nad člověkem s vitiligem mávnou rukou odborníci, snažím se a budu se dále snažit přinést podobně postiženým lidem informace a prostředky, s jejichž pomocí lze s vitiligem úspěšně bojovat.

 MUDr. Zdeněk Kořístek